Нове життя - в новому форматі: діяльність Заборольської ОТГ за І півріччя 2018 року
За час життя в новому форматі Заборольська ОТГ має суттєві досягнення, але продовжує боротися й з труднощами. У відвертій бесіді з журналістами Валерій Боярський, голова Заборольської ОТГ, розповів не лише про досягнення, але й наголосив на проблемах, пояснив пошук шляхів для їхнього вирішення та бачення подальшої реалізації реформи децентралізації.
– Як змінився бюджет громади після об’єднання?
- Щодо бюджетних надходжень, то на цьому часто спекулюють і занадто завищують. Я думаю, що не абсолютні цифри характеризують ось ці тенденції і позитив, а можливість громади формувати бюджет розвитку.
Громадам передали 60% надходжень від податку на доходи фізичних осіб.
Та з додатковими бюджетними надходженнями ми маємо значне навантаження по тих галузях, які передані нам на фінансування. Не секрет, що після передачі на баланс місцевого бюджету освітньої галузі, медичної (первинна ланка: амбулаторії та ФАПи), держава оплачує лише заробітну плату педагогів, а технічному персоналу, витрати на енергоносії, покращення матеріально-технічної бази – на наших плечах. Попри все, в нас є бюджет розвитку – цього року – близько 17 мільйонів.
Це відкриває для нас, для громади - нові завдання для того, щоб шукати внутрішні резерви, формувати ефективні ставки податків, щоб разом з тим, не було тиску на місцевий бізнес.
Кожна гривня, яка надходить в сільський бюджет, повинна бути зароблена.
Наразі ми активно працюємо над пошуком додаткових джерел наповнення сільського бюджету за рахунок укладення нових договорів оренди земельних ділянок, відшкодування збитків на користь нашої громади, тощо.
- Розкажіть більше про економічний потенціал громади, співпрацю з бізнесом? А також про те, з чого розпочалася Ваша робота, які перші кроки було здійснено, що змінилось в управлінні громадою, які плюси і мінуси ми отримали?
- Нам всім жителям Заборольської ОТГ, дуже важливо, щоб всі сплачували податки, адже від цього залежить життєдіяльність громади. Сплата податків – це заробітна плата вихователя садочка, це - світло на наших вулицях, це - чисті дороги і багато інших, важливих речей.
Найголовніше завдання, яке ми перед собою ставимо – це збільшення капітальних вкладень в інфраструктуру громади. В першу чергу, в ті проекти, які дадуть економічний ефект.
Для цього зараз готуються та погоджуються відповідні рішення та програми, без яких неможливе фінансування. У нас є певні плани, які вирішать багато місцевих проблем. Це - сортування та вивіз сміття, водогони, освітлення, твердопаливні котельні, місцеві дороги, інші заходи з енергозбереження. Над всіма цими проектами ми будемо працювати протягом другої половини 2018 року. Я твердо переконаний, що сила і успіх нашої громади - в єдності. Ми будемо робити все, щоб покращити життя наших жителів, але при цьому всі повинні зрозуміти, що не можливо всім відразу відремонтувати дороги та зробити освітлення.
- Що встигли зробити для жителів Заборольського округу, тобто, сіл Забороль, Великий Омеляник, Антонівка, Всеволодівка та Олександрівка?
- Згідно з офіційними даними, якими ми оперуємо та представили на засіданні виконавчого комітету Заборольської сільської ради, маємо наступне: за перше півріччя 2018 року з бюджету Заборольської громади були виділені кошти для таких проектів:
- реконструкції освітлення доріг по вулиці Миру – 141 тисяча 918 гривень;
- реконструкції електроустановок освітлення доріг в селі Великий Омеляник (вулиця Луцька) - 197 тисяч 300 гривень;
- реконструкції електроустановок освітлення доріг в селі Великий Омеляник (вул. Волі, Володимирська) – 57 тисяч 200 гривень;
- придбали новий насос для водонапірної башти в селі Антонівка – 45 тисяч 904 гривні;
- дитячий майданчик в селі Антонівка – близько 23 тисяч гривень;
- зробили поточний ремонт електроустановок вуличного освітлення в селі Великий Омеляник по вулиці Івана Франка – 20 тисяч 562 гривні;
- реконструювали водопровід в селі Антонівка, протягом 2 років – 1 мільйон 300 тисяч гривень;
- пофарбували 6 зупинок на території Заборольської сільської ради – 60 тисяч гривень;
- виготовили проектно-кошторисну документацію для капітального ремонту вулиці Приозерна у селі Забороль - 15 тисяч гривень, окрім цього, вже відбулися тендерні торги, є переможець на суму 2 мільйони 690 тисяч;
- виготовили проектно-кошторисну документацію для капітального ремонту вулиці Проектної в селі Великий Омеляник – 13 тисяч 705 гривень;
- поточний ремонт санвузла Заборольської амбулаторії - 129 тисяч гривень;
- проектна експертиза для добудови Заборольської загальноосвітньої школи (співфінансування) – 124 тисячі 527 гривень;
- соціальна допомога для пільгових категорій місцевих жителів – 23 тисячі гривень.
- А що зроблено для сіл Боголюбського округу?
- На території колишньої Боголюської сільської ради за кошти нашого бюджету ми зробили:
- реконструкцію електроустановок по вулиці Зелена у селі Богушівка (проектно-кошторисна документація) – орієнтовно 15 тисяч 697 гривень;
- дитячий майданчик – 23 тисячі гривень;
- поточний ремонт електромережі в селі Боголюби, в селі Тарасове – 15 тисяч 697 гривень;
- провели топо-геозидичне вишукування для проектування генплану села Тарасове – 192 тисячі гривень;
- виготовлення проектної документації для поточного, середнього ремонту дороги села Тарасове. Але варто відзначити, що цей автошлях відноситься до дороги обласного значення, відтак, її ремонтом будуть займатися обласні служби, але ми передали свої кошти в сумі 700 тисяч гривень для цієї дороги;
- поточний ремонт водопровідної мережі по вулиці Шевченка в селі Боголюби – 164 тисячі гривень;
- реконструкція гімнастичного залу для Боголюбської загальноосвітньої школи (експертиза проекту) – 5 тисяч гривень, окрім цього, вже відбулися тендерні торги на суму 1 мільйон 743 тисячі гривень, і вже є переможець;
- соціальна допомога для пільгових категорій місцевих жителів - 54 тисячі гривень.
- Що було зроблено для сіл Одерадівського округу?
- В першому півріччі 2018 року для наших жителів із сіл Одерадівського округу ми в громаді вирішили реалізувати такі задуми:
- зробили реконструкцію елекроустановок освітлення доріг в селі Сьомаки - 124 тисячі 790 гривень;
- придбали новий насос для водної башти у селі Сьомаки – 45 тисяч 904 гривні;
- провели поточний ремонт вуличного освітлення в селі Сьомаки – 41 тисяча гривень;
- зробили капітальний ремонт вулиці Шкільної в селі Городок – 604 тисячі гривень, варто відзначити, що її ремонт продовжуватиметься далі, на це виділено – 508 тисяч 832 гривні;
- соціальна допомога для пільгових категорій місцевих жителів – 17 тисяч 500 гривень;
- А що скажете жителям Шепельського округу, що було зроблено для них за кошти місцевого бюджету?
- Реконструкція електроустановок освітлення доріг в селі Охотин – 313 тисяч гривень;
- дитячий майданчик в селі Шепель, Охотин і Заболотці – близько 90 тисяч гривень;
- реконструкцію електроустановок освітлення доріг в селі Заболотці – 165 тисяч 178 гривень;
- соціальна допомога для пільгових категорій місцевих жителів – 18 тисяч гривень.
Окрім цього, хочу зазначити, що бюджет Заборольської об’єднаної територіальної громади складається із важливих напрямків – бюджету розвитку та основних видатків. Розвиток – це всі наші задуми, як наприклад, ремонт сільської вулиці. Основні видатки – це витрати на утримання закладів освіти, культури, ФАПів, оплата енргоносіїв, інші господарські видатки, що фінасуються з бюджету. Ми активно підтримуємо місцевий спорт - 59 тисяч 251 гривня, саме таке сума з бюджету була виділена для відряджень спортсменам, догляду стадіонів в громаді, оплати заявок для матчів.
Юлія Березинська.